Päätöksenteko

Kaupungin liikuntapalvelut jakautuvat viiteen päätoimintalinjaan:

  • Lasten ja nuorten liikunta
  • Aikuisten liikunta
  • Ikääntyvien liikunta
  • Liikuntapaikkapalvelut
  • Uimahallin palvelut

Toimintalinjoilla on vastuuhenkilöt, joista muodostuu kaupungin liikuntapalvelujen johtoryhmä:

  • lapset ja nuoret
  • aikuiset
  • seniorit
  • liikuntapaikat
  • uimahalli
  • hallinto, investoinnit, kehittämishankkeet

 

Kaupungin liikuntapalvelujen päätöksentekoelimenä toimii kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta sekä lautakunnan jäsenistä valittu liikuntatyöryhmä.

Tutustu liikuntatoimen kehittämisohjelmaan:
KehO2O2O v2017

Kehittämisohjelma on kaupungin liikuntapalvelujen toimintaa ohjaava, joustava ja ajassa elävä strateginen asiakirja.

Yhteystiedot

Käynti- ja postiosoite:
Pieksämäen kaupungin liikuntatoimi
Kulttuurikeskus Poleeni
Savontie 13
76100 Pieksämäki

 

Liikuntapaikat

Liikuntapaikkojen ylläpidon työnjohto:

Juha Leinonen  juha.leinonen@pieksamaki.fi 040 480 8366

Liikuntapaikat: 044 799 4055

Jäähalli Oy:n hallinto: Antti Nousiainen jaahalli@pieksamaki.fi 040 514 0104

Liikuntatilojen varaaminen: Klikkaa yhteystietoihin ja ohjeisiin tästä.

Jäppilän liikuntapaikat: Mika Ikonen mika.ikonen@pieksamaki.fi 044 588 3812

Virtasalmen liikuntapaikat: Vesa Pelkonen vesa.pelkonen@pieksamaki.fi 044 588 3863

Hallinto

Antti Nousiainen on työvapaalla 31.12.2022 saakka.

Tuona aikana kaupungin liikuntapalvelujen vastuuhenkilöt ovat seuraavat:

-Uimahalli: Päivi Majoinen, paivi.majoinen@pieksamaki.fi, 044 588 3420

-Jäähalli Oy: Antti Nousiainen, jaahalli@pieksamaki.fi, 040 514 0104

-Muut liikuntatoimen asiat: Jari Honkanen, jari.honkanen@pieksamaki.fi, 044 788 4426

Toimistosihteeri Jonna Nuutinen jonna.nuutinen@pieksamaki.fi, 040 676 4780

Toiminnalliset palvelut

Uimahallin lipunmyynti: 044 799 5406, uimahalli@pieksamaki.fi

Allasosasto, uinninvalvonta, uimaopetus, koulu-uintivaraukset: 044 799 5225, uimahalli@pieksamaki.fi

Erityisliikunta ErLi (Seutuopisto): Sari Härkönen sari.harkonen@pieksamaki.fi 040 183 6894

Elintapaohjaus:

Riina Väkeväinen (työikäiset) riina.vakevainen@pieksamaki.fi 040 758 7073
Jaana Ruuskanen (ikäihmiset) jaana.ruuskanen@pieksamaki.fi 040 663 0964

Liikkuva koulu -ohjelma:
Heikki Id 044 799 5620 (alakoulut)
Satu Oksanen 044 588 2140 (yläkoulu)